Dodaj ogłoszenie

Jak napisać doskonałe CV

Każda osoba poszukująca pracy będzie potrzebować CV, które musi zostać odpowiednio napisane. Niektórzy mają tendencję do kopiowania wszystkiego, co tylko się da i wypełniają gotowy szablon CV swoimi danymi, nie zmieniając dosłownie niczego więcej. Nie działa to jednak na korzyść takiego kandydata, bo brak unikalności dokumentów aplikacyjnych łatwo zweryfikować. Jeśli komuś nie chce się poświęcić trochę czasu na stworzenie ciekawego CV, to z sumiennym wykonywaniem obowiązków zawodowych także może mieć spore problemy. Czas zastanowić się nad tym, jak napisać skuteczne CV, które przekona do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jak przygotować odpowiednie CV

Ręczne pisanie CV nie jest najlepszym pomysłem, lepiej będzie skorzystać z komputerowych edytorów tekstu typu Microsoft Word. W Internecie nie brakuje specjalnych aplikacji i kreatorów online, które pozwalają na zapisanie CV w uniwersalnym formacie PDF. Nie będzie problemu z jego otwarciem na innym komputerze. Pisanie tego typu dokumentów w zwykłym edytorze tekstu jest problematyczne i czasochłonne, ponadto oprogramowanie może być niekompatybilne z tym, którego używa pracodawca lub rekruter. Jeśli ktoś będzie mieć trudności z wyświetleniem CV, to można przez to całkowicie utracić szansę na jakikolwiek odzew.

CV ma być przejrzyste, zwięzłe i estetyczne. Nie należy niczego kopiować, ale można posłużyć się profesjonalnymi wzorami i szablonami, aby zoptymalizować treści. Warto wykazać się kreatywnością, co zawsze jest mile widziane w przeciwieństwie do braku unikalności. Przy tworzeniu CV trzeba mieć na uwadze strukturę tekstu. Można pisać chronologicznie, wybrać funkcjonalny układ testu lub połączyć dwa powyższe rozwiązania. Większość pracodawców i branż preferuje układ chronologiczny, co polega na rozpoczęciu wpisywania doświadczenia zawodowego od stanowisk najnowszych po najstarsze. Jeśli jednak komuś brakuje doświadczenia, to zdecydowanie korzystniejsze będzie dla niego stworzenie CV o układzie funkcjonalnym. Warto w nim wyróżnić się swoimi umiejętnościami miękkimi i twardymi, zrealizowanymi projektami, inicjatywami społecznymi.

 

O czym pamiętać podczas pisania CV

CV powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby wszystkie informacje mieściły się na jednej stronie. Nie należy się nadmiernie rozpisywać. Chodzi o podanie podstawowych danych, a więcej informacji zawiera się w liście motywacyjnym i przekazuje podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niezbędne będzie zawarcie w CV adresu i podstawowych danych osobowych, podsumowania umiejętności i celów zawodowych, historii zatrudnienia, umiejętności i przebytych szkoleń. Można też opcjonalnie wpisać osiągnięcia, projekty i inicjatywy społeczne, nagrody, certyfikaty, organizacje, hobby i zainteresowania. Pamiętać trzeba o tym, aby podawane informacje były związane z konkretnym stanowiskiem pracy, doświadczenie zawodowe ma zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Trzeba wobec tego najpierw zastanowić się, jakie konkretnie informacje są istotne w przypadku danego zawodu. Nie ma sensu pisać o tym, co ma niewielki lub zerowy związek z wymogami stanowiska, na które się aplikuje. Nie należy rozbudowywać CV na siłę, pisząc dosłownie o wszystkim.

 

Co powinno znaleźć się w CV

W przypadku osób szukających pracy wizytówką jest właśnie CV, za pomocą którego można pokazać swoją osobowość, podkreślić atuty. Warto to zrobić, aby wyróżnić się na tle konkurencji, przekonać do kontaktu. Nie może wobec tego zabraknąć podsumowania celów i umiejętności. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do napisania stanowiska czy funkcji, mile widziany będzie też kierunek i specjalizacja zawodowa, oczywiście dostosowane do konkretnej oferty pracy. Dla osoby czytającej CV najważniejsze są początek i zakończenie, dlatego warto zadbać o wyróżniające się

podsumowanie. Świetnym zabiegiem jest zawarcie kompetencji miękkich i twardych w charakterystyce zawodowej, bez nadmiernego rozpisywania się. Należy skupić się na konkretach, pisać zwięźle.

 

Jeśli chce się stworzyć skuteczne CV, to trzeba dokładnie przeanalizować opis stanowiska pracy w celu zrozumienia, jakie aspekty są najważniejsze dla danego pracodawcy. Należy odpowiedzieć na daną ofertę, opisywanie całego swojego życia będzie kiepskim pomysłem. CV ma posłużyć do udowodnienia, że jest się idealnym kandydatem na konkretne stanowisko pracy. Nie można też zapomnieć o klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych z CV. W skrócie, na CV składają się następujące elementy: dane osobowe, kluczowe kompetencje, doświadczenie, wykształcenie, kursy i szkolenia, znajomość języka, zainteresowania, klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 

MyJobsi.pl