Obecnie można liczyć na łatwy dostęp do setek tysięcy ogłoszeń pracy, wystarczy poświęcić trochę czasu na przejrzenie różnych portali internetowych. Nie brakuje serwisów ogłoszeniowych, które skupiają oferty osób szukających pracowników lub zatrudnienia, co ułatwia zadanie. Możliwe staje się nawet zaznaczenie województwa lub konkretnej miejscowości, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Co więcej, na wybrane stanowisko pracy można aplikować również przez Internet, nie trzeba odwiedzać osobiście firmy w celu złożenia CV. Jest to ogromna wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Można skontaktować się z dziesiątkami potencjalnych pracodawców, siedząc wygodnie przed ekranem komputera.
Zanim zaczniesz szukać pracy w Internecie...
Praca w Internecie sama się nie znajdzie, trzeba jej poszukać, poświęcić na to swój czas. Trzeba też wiedzieć, jak robić to efektywnie, nie tracić czasu na niewarte uwag ogłoszenia, których niestety nie brakuje. Należy mieć na uwadze to, że w Internecie są też osoby nieuczciwe, fałszywe ogłoszenia o pracę. Zanim przejdzie się do szukania i przeglądania ofert, należy przygotować odpowiednie CV i list motywacyjny. Kluczową kwestią w przypadku tych dokumentów jest to, aby były one unikalne, powielanie ich i wysyłanie tych samych wszystkim firmom albo kopiowanie gotowych szablonów, to nie najlepszy pomysł. Takie gotowce są niemile widziane, często się ich nawet nie rozpatruje i od razu trafiają do przysłowiowego kosza.
CV musi się wyróżniać na tle konkurencji, która często jest spora, a firmy rekrutujące pracowników przeglądają ich setki. Nietrudno wobec tego nie zauważyć, że ktoś jest mało kreatywny i idzie na skróty. Co ma pomyśleć sobie potencjalny pracodawca o osobie, której nie chce się nawet napisać odpowiedniego CV? Odpowiedź powinna być dla każdego jasna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki sam stosunek będzie mieć do wykonywanej pracy, więc lepiej nie ryzykować. Co więcej, coraz więcej rekruterów korzysta ze specjalnych programów, które analizują treść CV pod kątem unikalności. W CV wystarczy podać najważniejsze dane osobowe, doświadczenie zawodowe, czas pracy, ukończone szkoły i kursy. Zawsze trzeba zawierać wyłącznie prawdziwe informacje i najlepiej będzie wykonać CV w formacie PDF.
Surfowanie po Internecie w poszukiwaniu pracy
Informacji w Internecie jest multum, ale jeśli nie chce się marnować czasu na nieefektywne poszukiwania ofert pracy, to należy skupić się na sprawdzonych miejscach, w których rzeczywiście można je znaleźć. Najlepiej będzie zacząć od portali z ogłoszeniami, przede wszystkim tych najpopularniejszych. Określić trzeba to, czego dokładnie się szuka, w jakim miejscu chce się pracować i co robić. Na serwisach ogłoszeniowych dostępne są różne filtry, co ułatwia znalezienie preferowanej oferty. Można sprecyzować branżę, wpisać konkretną miejscowość lub zaznaczyć województwo. Kolejnym miejscem będą portale z wirtualnym CV typu LinkedIn czy GoldenLine. Można zaprezentować na nich swoją osobę, aby wydać się atrakcyjnym kandydatem dla potencjalnego pracodawcy, dać się mu znaleźć w Internecie. Warto wiedzieć, że wielu rekruterów regularnie przegląda takie portale w celu znalezienia pracowników na dane stanowisko pracy. Można wobec tego liczyć na to, że sami się odezwą. Bardzo ważne będzie uzupełnienie swoich profili w serwisach biznesowych, a w budowaniu wizerunku pomoże też udzielanie się na forach tematycznych.
O czym należy pamiętać podczas szukania pracy w Internecie?
W przypadku ogłoszenia wystawionego przez firmę zewnętrzną najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie oficjalnej strony przedsiębiorstwa korzystającego z jej usług i wysłanie swoich dokumentów aplikacyjnych bezpośrednio do pracodawcy, co zwiększa szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Ofert pracy warto szukać też w social media. Jeśli ktoś nadal nie ma
profilu na Facebooku, Instagramie czy Twitterze, to warto nadrobić zaległości, bo w mediach społecznościowych drzemie ogromny potencjał. Można znaleźć na nich ogłoszenia o pracę i samodzielnie napisać post informujący o poszukiwaniu konkretnego zatrudnienia.
Media społecznościowe pozwalają też na poszerzenie sieci kontaktów, większość firm prowadzi w nich profile i powiadamia za ich pośrednictwem o naborze pracowników. Na forach biznesowych również nie brakuje ofert pracy i współpracy. Warto poszukać forów internetowych dotyczących danej branży czy zawodu, tego typu miejsca świetnie nadają się do nawiązania znajomości i kontaktów biznesowych. Nie można też zapomnieć o regularnym przeglądaniu ofert w Urzędzie Pracy online, bo pracodawcy zgłaszają się do niego, gdy poszukują pracowników. Można liczyć na uzyskanie bezpośredniego kontaktu do nich. Jeśli tylko znajdzie się jakąś ciekawą ofertę pracy, to trzeba niezwłocznie na nią odpowiedzieć, bo konkurencja nie śpi.
MyJobsi.pl